选择了最2。世界独特的酒店 Andrew Harper Hideaway 报告

GEZI TRAVEL


Sayfa 56-57
"YUNAK EVLERİ"Arkaik mağaraların içinde gizlenmiş lüks hayatlar :
Pirinç karyolalar, nakışlı örtüler ve şık banyolar.


gezipn1.jpg - 19723 Bytes

gezipn2.jpg - 11289 Bytes
Yıllarca İstanbul Ulus'daki Sunset Restaurant'ı işlettikten sonra, Ürgüp'ün Yunak Mahallesi'ni satın alarak büyük bir yatırıma girişen Yusuf ve Özcan Görürgöz kardeşler, kentin merkezinde son derece şık ve münzevi bir mekan yaratmış. Özcan bey'in bizzat ilgilendiği restorasyon, tam 4 yıl sürmüş. Dünyanın en iyi butik otelleri arasına girme iddiası, Yunak Evleri için pek de uzak bir hedef gibi görünmüyor.


2001'in Mayıs ayında açılan otelde misafirler, işini tutkuyla yapan sempatik otel müdürü Okan Özdizdar tarafından, iki katlı eski bir Rum konağında karşılanıyor önce. Konağın ortak kullanım için ayrılmış giriş katında, minik bir kütüphane, bir antik eser koleksiyonu, televizyon ve Internet erişimi mevcut. Üst kat ise, restoran olarak kullanılıyor. Yazın yemeğinizi, konağın önündeki genişçe bir terasta veya odalara ait özel teraslarda yiyebiliyorsunuz. Konağın arkasında yükselen heybetli kaya duvarına oyulmuş 4 ayrı evde, toplam 17 kaya oda mevcut. Her birine ahşap bir kapıdan geçilerek girilen evlerin terasları, güzel bir geometriye sahip. Yakın zamanda Yunak Evleri'ne, kesme taştan yapılmış bir blok daha eklendi. Alt katlardaki odaları kayaya oyulmuş bu evde de, 10 oda bulunuyor.Türkiye'nin dört bir yanından antikalar

gezipn3.jpg - 16766 BytesBüyüklük ve biçim bakımından hepsi birbirinden farklı olan otel odaları, oldukça geniş. Mağara odaların doğal güzelliği ile yetinilmemiş ve dekorasyonun klasik, sade, ancak belirgin olması tercih edilmiş. Odaların en dikkat çekici özelliklerinden biri, otel sahiplerinin Türkiye'nin dört bir yanından topladığı antikalarla döşenmiş olmaları. Pirinç karyolalar atmosferin değişmez parçası; ancak tek tek toplandıkları için, hepsi birbirinden farklı. Yatakların ayak ucundaki kadife dekoratif örtüler, Vakko'ya özel olarak sipariş edilmiş. Büyük ahşap dolaplar, sandıklar ve nakışlı örtüler, göze çarpan diğer ayrıntılar.

Bölgede benzerlerine rastlamadığımız bol ışıklı mermer banyoların tasarımında ise, seçilen malzemenin cinsi de dahil olmak üzere, Four Seasons İstanbul örnek alınmış. Banyoların hepsinde, ahşap çerçeveli aynalar ve ahşap sehpaların taşıdığı porselen lavabolar var. Özel üretilmiş zeytinyağı sabunu ile şampuan ve losyon, güzel bakır kaplarda sunuluyor. Banyoların her birini, farklı bir antika kapı süslüyor. Standart ve delüks odalarda sadece duş yer alırken, süitlerde jakuzi veya buhar banyosu da bulunuyor. Süitler ile delüks odaların sahip olduğu diğer bir ayrıcalık olan CD çalar sisteminin ise, ileride bütün odalara yerleştirilmesi planlanıyor. Önümüzdeki yıllara ertelenen diğer bir proje de, antik taşlarla döşeli bir yüzme havuzu ile, bir açık hava jakuzisi. Ne yazık ki, krizden dolayı ertelenmiş.

Profil : 19 standart oda, 4 delüks oda, 4 süit. Yıl boyunca açık. Odaların bir bölümü merkezi ısıtmalı; bazı odalarda elektrikli kalorifer petekleri bulunuyor.

İkram : Hoşgeldin içkisi. Internet erişimi. Nakit ödemelerde, oda başına yüzde 20 indirim yapılıyor. 0-6 yaş arası çocuklar, ücretsiz.

İletişim : Yunak Mah. 50400, Ürgüp - Tel : (384) 341 6920

gezipn4.jpg - 19989 Bytes

Bet Siteleri
Mariobet
Tipobet
Efesbahis
site by abcmedya